Czy łupek kamienny to dobry wybór?

Łupek elewacyjny jest niezwykle atrakcyjną formą dekoracji. Można go wykorzystywać zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnętrznych elewacjach budynków. Wydobywany w kopalniach odkrywkowych, łupek kamienny jest bardzo wytrzymałym surowcem z długoletnią żywotnością i nienaganną estetyką. Jego nierówne kształty i rozmiary sprawiają, że pozwala tworzyć oryginalne kompozycje, które znakomicie podkreślają wystrój pomieszczenia, generując przy tym bardzo specyficzną atmosferę. Dzięki swoim wspaniałym zaletom kamień elewacyjny jest dzisiaj jednym z najbardziej rozchwytywanych elementów dekoracyjnych.

Jakie korzyści oferuje łupek na elewacje?

Naturalny kamień elewacyjny posiada wiele wspaniałych zalet. Dzięki temu stanowi bardzo dobry wybór w ozdabianiu kominka, tworzeniu oryginalnych posadzek, czy upiększaniu ogrodzeń. Jednakże zazwyczaj używany jest do wykańczania elewacji budynków zewnętrznych i otaczających posiadłość murów. Powodem jest nie tylko zdobniczy efekt, jaki oferuje ten wspaniały materiał, ale również jego wysoka odporność na warunki pogodowe jak mróz, śnieg, czy kwaśne deszcze. Co więcej, potrafi też bardzo dobrze akumulować ciepło. Minusem jest to, że łupek z kamienia naturalnego charakteryzuje się pracochłonnym montażem, głównie ze względu na swoje nietypowe kształty, które wymagają odpowiedniego dopasowywania do siebie poszczególnych płytek. Niemniej jednak gotowa ozdoba daje przepiękne rezultaty, w pełni rekompensując wytrwałość wykonawcy.

Łupek z kamienia naturalnego — jego strona wizualna

Łupek na elewacje składa się z dwóch głównych rodzajów –matowego i kwarcytowego, czyli z dodatkiem kwarcytu. Odmian łupka jest bardzo wiele i każda z nich doskonale wie, jak zapewnić nieszablonowe efekty. Wybór jest bardzo szeroki; od srebra, złota, miedzi i brązu, po kolory jesieni, rdzy, i różnych odcieni szarości. Wiele płytek z łupku elewacyjnego potrafi również odbijać światło słoneczne. Mieniąc się w promieniach słońca, płytki oferują fantastyczne efekty wizualne, które znacznie podwyższają elegancję całego wykończenia.