Po indywidualne wkładki ortopedyczne coraz częściej sięgają nie tylko osoby, cierpiące na różne schorzenia i deformacje stóp, ale również sportowcy i dzieci. Czasami konieczna jest wizyta w specjalistycznym gabinecie podologicznym lub u lekarza ortopedy, aby prawidłowo zdiagnozować przyczynę dolegliwości bólowych. Używanie tego rodzaju wkładek jest też bardzo skutecznym działaniem profilaktycznym, zapobiegającym ewentualnym schorzeniom stóp, stawów i kręgosłupa. Wkładki cieszą się rosnącą popularnością także wśród cukrzyków, osób otyłych i kobiet, które często wkładają buty na wysokim obcasie.
Jak dopasować indywidualne wkładki ortopedyczne do butów?
W doborze odpowiednich wkładek ortopedycznych może pomóc lekarz ortopeda lub specjalistyczny gabinet podologiczny np. fororto.pl, gdzie wykonane zostanie nieinwazyjne badanie – podoskopia stóp. Dzięki temu uwidoczni się dokładny kształt stopy i ewentualne deformacje. Profesjonalne wkładki można nabyć w renomowanych sklepach medycznych. Są one pomocne przy niegroźnych schorzeniach i niewielkich deformacjach. Jednak w przypadku bardziej uciążliwych dolegliwości bólowych i trwałych zmian zwyrodnieniowych, należy zamówić wkładki indywidualne, przeznaczone dla konkretnej osoby. W tym celu bada się rozmieszczenie nacisków na stopie, mierzy obciążenie oraz przeprowadza trójwymiarowy skan stopy.
Dla kogo przeznaczone są indywidualne wkładki ortopedyczne?
Indywidualne wkładki ortopedyczne przeznaczone są dla osób, cierpiących na poważne zmiany zwyrodnieniowe i deformacje, wywołujące duży dyskomfort, a czasami nawet uciążliwy ból. Do tych schorzeń z pewnością należy podłużne i poprzeczne płaskostopie, stopa cukrzycowa, koślawość i szpotawość kolan oraz stóp, a także przykurcze ścięgna Achillesa, skolioza, koślawy paluch, anatomiczne skrócenie kończyn, kolano skoczka czy inne wady postawy. Po tego rodzaju wkładki ortopedyczne sięgają nawet kobiety, które często wkładają buty na wysokim obcasie.