Idealny weterynarz – to znaczy jaki?

W znacznej większości przychodni weterynaryjnych pracuje kilku weterynarzy. Warto wybrać jednego i to do niego chodzić ze zwierzęciem. Weterynarz, który zajmuje się naszym zwierzakiem regularnie, zna go, pamięta o przebiegu ubiegłych wizyt. Pozwala to także na budowanie więzi między zwierzęciem a weterynarzem. Wizyta w lecznicy dla Twojego pupila to i tak zawsze duża dawka stresu, po co więc narażać go na jeszcze większy, oddając za każdym razem w inne, nieznane ręce? Jak jednak wybrać tego jedynego? Czym się kierować?

Weterynarz – doświadczenie i wiedza

Najważniejsze są oczywiście wiedza i doświadczenie lekarza. Weterynarz powinien mieć już za sobą lata pracy. Nie oszukujmy się, nawet najlepszy absolwent weterynarii, prawdziwy pasjonat nie miał szansy poznać wszystkich możliwych chorób i urazów. Jego wiedza jest książkowa i teoretyczna. Chyba nie chcesz, żeby fachu uczył się na Twoim psie? Ważne jest także, aby poza ukończeniem odpowiedniej szkoły lekarz mógł również pochwalić się ukończonymi kursami oraz szkoleniami. Świadczy to o tym, że wciąż się doszkala i jest na bieżąco z obowiązującymi standardami czy technikami leczenia. A tego chcemy, prawda?

Weterynarz – podejście do opiekuna i do zwierzęcia

Wyobraź sobie sytuację, że wybrałeś najbardziej doświadczonego weterynarza w lecznicy. Nie ma on jednak zupełnie podejścia do Twojego zwierzaka. Brakuje mu empatii, jest gburowaty. Nie rozmawia z Tobą, na pytania odpowiada zdawkowo. Właściwie to niczego nie możesz się dowiedzieć. Czy taki powinien właśnie być? Nie! Weterynarz idealny to człowiek o wielkim sercu. Powinien być empatyczny i delikatny dla Twojego zwierzęcia. Starać się minimalizować stres i ból. Dobry lekarz weterynarii musi wyjaśnić właścicielowi co dzieje się z jego pupilem. Słuchać klienta, cierpliwie tłumaczyć, kiedy ten nie wie, nie rozumie. W razie poważnej choroby dobrze byłoby, gdy miał dar przekazywania złych wieści w sposób delikatny, ale rzeczowy i przede wszystkim przystępny. Powinien powiedzieć, w jaki sposób będzie przebiegało leczenie, jakie są rokowania oraz na jakie problemy możecie trafić. Ostatecznie o tym, czy wybór padł na odpowiednią osobę, dowiesz się dopiero wtedy, kiedy zaczną się problemy. Kiedy zwierzę jest zdrowe- każdy weterynarz jest dobry.