Temat czyszczenia okularów może się wydawać zbyt oczywistym by poświęcać mu osobny artykuł, praktyka optyków pokazuje jednak, że wiedza o tym jak pielęgnować szkła antyrefleksyjne, by cieszyć się nimi długo, wcale nie jest tak bardzo powszechna. Podobnie jak z naszą skórą, odpowiedna pielęgnacja może przedłużyć dobrą kondycję okularów, a jej brak sprawić, że szybko pojawią się nieodwracalne oznaki zniszczenia. Szczególnie wrażliwa na uszkodzenia jest powłoka antyrefleksyjna, której grubość stanowi zaledwie ułamek grubości ludzkiego włosa, stąd też takie szkła wymagają delikatniejszego obchodzenia się z nimi. Przyjrzyjmy się zatem jak prawidłowo o nie dbać, a czego pod żadnym pozorem nie robić.
Pielęgnacyjny savoir vivre
Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do czyszczenia szkieł powinno być umycie rąk. W warunkach domowych najlepiej jest myć okulary pod bieżącą, letnią wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Trzymając je jedną ręką za nosek, drugą nakładamy kroplę płynu na każde ze szkieł i delikatnie czyścimy palcami. Podczas czyszczenia warto pamiętać, że oprawki też stanowią część okularów i im też należy się odświeżenie. Następnie płuczemy pod bieżącą wodą i sprawdzamy czy na szkłach nie zostały jeszcze jakieś smugi lub pozostałości detergentu. Potem delikatnie strząsamy nadmiar wody i zabieramy się za suszenie wytrzepaną i przygotowaną wcześniej ściereczką z mikrofibry.Delikatnie przecieramy do momentu aż powierzchnia stanie się sucha i czysta. Taka procedura pomoże usunąć tłuszcz i brud i jest najlepszym sposobem na mycie okularów. Innym równie dobrym, jest wykorzystanie specjalnego preparatu do czyszczenia szkieł, który dostępny jest w każdym salonie optycznym. Jego używanie umożliwia dokładne i bezpieczne czyszczenie również w warunkach poza domowych.
Nawyki do podmiany
Najczęściej popełnianym błędem, który nie pozostaje bez wpływu na stan okularów, jest to, że często do czyszczenia używamy tego co mamy akurat pod ręką. Należą do nich głównie odzież, papierowe ręczniki lub chusteczki higieniczne jednak materiały te często pozostawiają na szkłach smugi i malutkie drobinki, które znacznie zmniejszają komfort widzenia. Przede wszystkim jednak, ich szorstka powierzchnia może spowodować niewidoczne na pierwszy rzut oka uszkodzenia, które zmniejszą funkcjonalność szkieł. Jeśli do tego czyścimy okulary „na sucho” to jesteśmy na dobrej drodze do konieczności wymiany szkieł.Pamiętajmy cały czas, jak cienką warstwą i podatną na zniszczenie jest powłoka z antyrefleksem. Kolejnym błędem, którego nie wybaczą Ci twoje okulary jest zbyt mocne naciskanie na powierzchnię soczewki podczas wycierania ich do sucha, ponieważ może to prowadzić do jej uszkodzenia lub odkształcenia. Odradzam również używanie zbyt mocnej chemii do czyszczenia, roztworów zawierających alkohol czy mydeł zawierających domieszkę balsamów. Pierwsze i drugie zniszczą powłokę, a balsam będzie się rozmazywał wpływając na zakres widoczności.
Powłoka antyrefleksyjna zapewnia wyraźne i bezpieczne widzenie, ograniczając dekoncentrujące odblaski światła, o ile nie jest uszkodzona. Warto o tym pamiętać w codziennym korzystaniu z okularów. W razie dodatkowych pytań polecamy odwiedzić stronę: Seikovision.com/pl/