Jaką rolę pełnią piłki rehabilitacyjne?

Piłka najczęściej kojarzona jest z grą zespołową. Mamy różne rodzaje piłek: piłkę do nogi, do siatki, piłkę do gry na plaży, a także do rehabilitacji. Piłki rehabilitacyjne to nic innego jak element rehabilitacji pozwalający na wzmocnienie i rozluźnienie mięśni. Dzięki ćwiczeniom z piłką otrzymamy dość szybkie rezultaty. Jednym z nich jest odpowiednia postawa przy biurku. Choć zastosować piłki rehabilitacyjnej jest wiele, to warto pamiętać o tym, aby była ona odpowiednio dopasowana do naszego wzrostu.

Skutki nieodpowiednio dobranej piłki rehabilitacyjnej

Ćwiczenia z piłką rehabilitacyjną dają odbiorcy dość szerokie pole manewru. Źle dobrane piłki rehabilitacyjne stwarzają dyskomfort i prowadzą do powstania kontuzji. Pamiętajmy, że nasze ciało jest nadwerężane każdego dnia np. podczas treningów, zakupów, czynności życiowych. Kluczową rolę może tutaj odegrać piłka przeznaczona do ćwiczeń z udziałem kręgosłupa. Wzmocni na pewno nasze mięśnie, pozwoli się przy tym odpowiednio rozluźnić i zrelaksować, a także ustawić kręgi. Kolejną piłką z konkretnym przeznaczeniem jest piłka z kolcami. Ten model piłki na pewno wyeliminuje uciążliwe napięcie. Taka piłka jest dużym wsparciem przy rehabilitacji pourazowej.

Rehabilitacja niepełnosprawnych dzieci

Piłki rehabilitacyjne sprawdzają się również podczas ćwiczeń z dziećmi dotkniętymi schorzeniami neurologicznymi. Ćwiczenia te mają poprawić koordynację ruchową i bardziej dotlenić mózg. Piłki te również muszą być odpowiednio dobrane gabarytowo. Tak samo, jak w przypadku dorosłych. Większe piłki przeznaczone są dla starszych dzieci. Piłki rehabilitacyjne pozwalają pozbyć się określonych wad u dziecka już od najmłodszych lat, takich chociażby jak: wady postawy, zbyt napięte mięśnie, czy też płaskostopie. Często jest tak, że dziecko traktuje piłkę jako zabawę. Niektóre piłki mają dodatkowe wypustki, które pobudzają wówczas poszczególne receptory u dzieci. Stymulują także układ nerwowy u dziecka. Często zdarza się, że piłki stosowane są także u dzieci po wypadkach i urazach losowych. Dzieci bardzo chętnie poddają się ćwiczeniom z udziałem piłek. Ich zaletą jest także dość duży wybór w zakresie kolorystyki.