U każdego człowieka w ciągu doby występują dwa stany fizjologiczne. Jest to fizjologia snu i czuwania. Czuwanie jest stanem aktywności somatycznej, przypada na 2/3 doby. Na sen przypada około 1/3 doby, a jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.
Na czym fizjologia snu i czuwania oraz jak przebiega?
Sen jest niezwykle ważny w życiu człowieka, niestety coraz częściej zostaje bagatelizowany. Z powodu natłoku obowiązków śpimy coraz mniej, a to negatywnie odbija się na naszym organizmie. Pierwszą fazą snu jest czuwanie. Jest to faza, którą najłatwiej można przerwać. Ważne, aby wtedy nic nie rozpraszało naszej uwagi. Następnie przechodzimy do fazy snu NREM. Oznacza on sen bez szybkich ruchów gałek ocznych. Faza ta dzieli się na trzy stadia: N1 – jest to najpłytszy sen, nieraz sprawia, że mamy uczucie jakbyśmy spadali, N2- stopniowo zanika ruch gałek ocznych, organizm się uspokaja, spowalnia się bicie serca, N3 – ostatnie stadium, z którego najtrudniej jest się wybudzić, organizm jest w fazie spoczynku, nie ma ruchów gałek ocznych, problemy z lunatykowaniem występują właśnie w tym stadium. Kolejną fazą snu jest REM. To właśnie podczas niej śnimy. Jest to faza, z której łatwo możemy się wybudzić, gałki oczne się poruszają, a organizm powoli przygotowuje się do wybudzania.
Ile czasu powinniśmy spać w ciągu doby?
Długość snu zależy od naszego wieku. Noworodki potrafią przespać nawet 16 godzin w ciągu doby. Ich sen jest jednak aktywny i przerywany. Na ogół trwa w trybach czterogodzinnych. Roczne dziecko przesypia około 9-12 godzin w ciągu nocy oraz 2-4,5 podczas drzemki w ciągu dnia. Wraz z wiekiem zmniejsza się długość snu. Dziecko 5-6 letnie przesypia 10-11 godzin w ciągu doby, a dorosły już człowiek potrzebuje tylko 7-8 godzin snu. Osoby w podeszłym wieku mają jeszcze mniejszą potrzebę spania, dlatego bardzo często borykają się z bezsennością. Następuje przyspieszenie faz snu, osoby te częściej budzą się w ciągu nocy, mają sen lekki i przerywany. Fizjologia snu i czuwania jest bardzo ważna. Dzięki temu możemy prawidłowo funkcjonować następnego dnia. Dlatego dbajmy o swój sen.